Ivanská lukostrelecká družina na začiatku leta 2018

Ani sme sa nenazdali a letný slnovrat nám umožnil najdlhší tréning z celého roka, pretože podľa našich zvyklostí trénujeme v utorok a štvrtok od šiestej večer až kým sa nezačne stmievať. V utorok cibríme techniku a vo štvrtok  si vždy postavíme trať ako na 3D súťaži. Na tréningoch sa nás stretáva spravidla od desať do dvadsaťpäť strelcov a naše výpravy na súťažiach sa do jedného auta nezmestia. Darí sa nám výborne ako nikdy predtým. Ako sme sa k takémuto stavu dopracovali?

Zrejme sa to začalo už na začiatku školského roku, keď v základnej škole zverejnili našu Družinu v zozname ivanských športových krúžkov a klubov. Pribudli nám mladí strelci, ktorí sa v zime celkom intenzívne pripravovali na svoju prvú lukostreleckú sezónu a prvé medaily priniesli už z ostatnej Zimnej ligy. Aktivitou vyniká najmä Samo Földeš, ale prvé úspechy zaznamenali aj Sára Ševelová a Samo Fülöpp.

Vo februári sme úspešne zorganizovali Druhú Ivanskú Lukostreleckú Súťaž, na ktorej sme privítali viac ako 100 strelcov z blízkych aj vzdialených klubov. Vďaka možnosti využiť haly Ivanského dvora (bývalého Celltexu) máme v našej obci temer ideálne podmienky pre lukostreľbu v zimnom období a vyzerá to tak, že vieme postaviť aj silný organizačný tím.

Už v zime sme vedeli, že budeme musieť opustiť našu dočasnú, no obľúbenú strelničku U Zoltána, ktorej majiteľom ostávame vďační za tri krásne roky. Hľadali sme teda iný tréningový priestor a tak sme sa dopracovali k najlepšej tohoročnej udalosti nášho doterajšieho lukostreleckého života. Uzatvorili sme priateľstvo s poľovníckym združením Bažant a potvrdili ho dohodou o spolupráci. Od apríla 2018 trénujeme na poľovníckej strelnici a lepší tréningový priestor si ťažko predstaviť. Rovná lúka zabezpečená vysokým valom, kde môžeme strieľať všetky vzdialenosti pre terčovú aj 3D lukostreľbu. Striedame terčové tréningy so „zvieratkovými“, pri ktorých vlastne absolvujeme 3D súťaž. Každý odstrieľa toľko terčov, koľko stíha a zapisujeme si body do bodovacích tabuliek. Do spoločnej tabuľky si napokon zaznamenávame počty terčov a priemerný počet bodov na jeden výstrel, aby sme videli, či sa zlepšujeme.

Strelnicu pravidelne kosíme, s čím nám výdatne pomáhajú tatkovia Tomáš, Peter a Jožo. A keď kamaráti poľovníci potrebujú pomoc, namiesto lukov chytíme do rúk lopaty a ideme brigádničiť.

Okolo strelnice vedie cyklochodník do Zálesia. Sem-tam sa niektorý cyklista pristaví a pýta sa, či by mohol niekedy prísť s nami strieľať. Jasné, že mohol! Berieme každého, kto prichádza v dobrej vôli. Pomáhame tým, ktorí začínajú, podporujeme tých, ktorí sa chcú zlepšovať a víťaziť v súťažiach a všetci dokopy sa výborne zabávame.

Chodíme na preteky zhruba tak do 100 kilometrov od Ivanky a neraz nosíme domov medaily a to vo všetkých vekových kategóriach. Medzi deťmi často získavajú cenné umiestnenie najmä Vilo Apfel a Samo Földeš, medzi dospelákmi Miša Franců a medzi veterníkmi (tak voláme veteránov) nás výborne reprezentuje Miro Konček.

Vozíme so sebou na preteky nášho plyšového kanca Ivana, ktorého sme menovali naším čestným predsedom. Chodí s nami na stupne víťazov a ochotne sa necháva hladkať od všetkých naokolo.

V lete sa opäť chystáme do tábora. Konečne sme si kúpili vrhačku letiacich terčov a budeme sa učiť strieľať na ne. Ale vyskúšame aj klasické terčové disciplíny, budeme trénovať 3D lukostreľbu a, samozrejme, zabávať sa tak, ako to cez prázdniny má byť.

Máme sa fakt výborne a ak neveríte, príďte sa presvedčiť.

Tento obsah bol zaradený v Kronika. Zálohujte si trvalý odkaz.